Listeners:
Top listeners:
Radio Żuławy
Czy w dzisiejszych czasach, naznaczonych polityczną polaryzacją, straciliśmy zdolność do widzenia człowieczeństwa w tych, którzy wyznają odmienne poglądy? Jakie są następstwa wrogości wobec politycznych przeciwników? Czy demokracja wciąż cieszy się zaufaniem społecznym? Na te pytania odpowiada najnowsze badanie przeprowadzone przez Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
Wybory parlamentarne, które odbyły się w październiku 2023 roku, wywołały silne emocje i zwiększyły polaryzację społeczną. Czy po ustabilizowaniu się nowej władzy społeczeństwo doświadczyło spokoju i zgody? Naukowcy z Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN przeanalizowali postawy Polek i Polaków tuż przed oraz po wyborach, badając różnorodną grupę 681 osób powyżej 18 roku życia. Ich celem było zrozumienie stosunku do współobywateli o odmiennych poglądach oraz poziomu zaufania do państwa i systemu politycznego.
Badanie skupiło się na poziomie dehumanizacji, czyli stopniu, w jakim osoby z różnych grup społecznych są pozbawiane cech ludzkich. Okazało się, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy są bardziej skłonni do dehumanizacji przez wyborców Koalicji Obywatelskiej niż odwrotnie. Jednak po wyborach zwolennicy Koalicji Obywatelskiej patrzyli łaskawszym okiem na elektorat Zjednoczonej Prawicy. Niepokojące jest, że stosunek do własnej grupy narodowej ulega niestabilności w zależności od sytuacji politycznej, co może prowadzić do wzrostu wrogości między obywatelami.
Badania potwierdzają, że osoby o poglądach lewicowych wykazują większą niechęć wobec innych Polaków. Jednak po wyborach nastąpił istotny spadek wrogości wśród osób popierających Lewicę. Co ciekawe, poziom poparcia dla demokracji również uległ zmianie po wyborach, malejąc wśród zwolenników Zjednoczonej Prawicy i rosnąc u wyborców Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Wyniki pokazują, że zaufanie do demokracji jest warunkowe i zależy od zwycięstwa „naszej” partii.
Okres powyborczy często wiąże się z pojawieniem się teorii spiskowych dotyczących legalności wyborów i prawdziwości wyników. Badania wykazują, że największa nieufność wobec wyników wyborów wykazywana jest przez tych, którzy są najbardziej niezadowoleni z rezultatów. Myślenie spiskowe może być próbą wyzbycia się odpowiedzialności za własne porażki i błędy oraz reakcją obronną na porażkę.
Napisane przez: Karol
Copyright OHMG Sp. z o.o. - All rights reserved OHMG Sp. z o.o.
Żeby zapewnić najlepsze wrażenia, my oraz nasi partnerzy używamy technologii takich jak pliki cookies do przechowywania i/lub uzyskiwania informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam oraz naszym partnerom na przetwarzanie danych osobowych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalny identyfikator ID w tej witrynie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje.
Kliknij poniżej, aby wyrazić zgodę na powyższe lub dokonać szczegółowych wyborów. Twoje wybory zostaną zastosowane tylko do tej witryny. Możesz zmienić swoje ustawienia w dowolnym momencie, w tym wycofać swoją zgodę, korzystając z przełączników w polityce plików cookie lub klikając przycisk zarządzaj zgodą u dołu ekranu.
Komentarze do wpisu (0)