Wiadomości

Mali pluszowi pomocnicy strażaków będą pomagać dzieciom

today29-09-2023

Tło
share close

Do misiów policjantów i misiów ratowników dołączyli pluszowi pomocnicy strażaków. Będą wspierać w strasznych chwilach poszkodowane w wypadkach dzieci. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przekazał 5000 maskotek nadbrygadierowi Arkadiuszowi Przybyle, zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Ranne i przerażone dzieci będące ofiarami wypadków drogowych szczególnie mocno potrzebują wsparcia. A bardzo często pierwszą osobą, którą widzą w tych trudnych chwilach, jest ratujący je z rozbitego auta strażak. Pluszowy miś na pewno pomoże takiemu dziecku przełamać strach i wyciszyć emocje, a przez to szybciej poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami.

– W dramatycznych sytuacjach życiowych, nieraz związanych ze śmiercią bliskich osób, takich jak wypadki drogowe, niezwykle ważne jest wsparcie dziecka, rannego czy pogrążonego w traumie. Pomóc może każdy drobiazg, przytulenie, miłe słowo, a także wręczona zabawka. Takie zadanie mają właśnie nasi mali pluszowi pomocnicy strażaków. Ich sympatyczne buźki z pewnością pomogą uspokoić wiele dzieci – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas przekazania misiów strażakom. I podziękował strażakom za ich służbę na rzecz społeczeństwa, które obdarza straż pożarną ogromnym zaufaniem.

Nadbrygadier Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta głównego PSP powiedział, że w swojej codziennej służbie strażacy podejmują wiele interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. A pluszowy miś, którego strażak wręczy dziecku na miejscu zdarzenia, z pewnością pozwoli się dziecku wyciszyć i ułatwi z nim kontakt. Odwróci też uwagę dziecka od tego, co się wydarzyło.

Problemy psychologiczne po traumatycznym przeżyciu mogą również pojawiać się z dużym opóźnieniem. Dlatego mali pomocnicy strażaków mają na sobie koszulkę z numerem darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Pod tym numerem dzieci i młodzież, a także ich rodzice czy opiekunowie mogą przez całą dobę, siedem dni w tygodniu uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.

Wcześniej pluszowi pomocnicy trafili także do policji oraz służb ratowniczych.

Napisane przez: Karol

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


0%