Zdrowie

Jak długo czeka się na Tomograf? Wiemy jakie są terminy w Warmińsko-Mazurskim.

today23-11-2023 22

Tło
share close

Pacjenci w województwie warmińsko-mazurskim czekają aż 51 dni na rezonans magnetyczny i 22 dni na tomografię komputerową

Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych oraz na pierwszą wizytę onkologiczną w placówkach medycznych w całej Polsce. Niestety obserwujemy niepokojący trend wydłużania się kolejek na badania obrazowe, jak również na ich opisy.

Sprawa dostępności świadczeń zdrowotnych oraz kolejek do badań i specjalistów od lat budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem ożywionych dyskusji. Uwolnienie limitów finansowania badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową w kwietniu 2019 roku spowodowało znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach, jednak już od 2021 roku obserwowany jest trend rosnący. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała dostępność radiologów oraz urządzeń wykorzystywanych do diagnozowania obrazowego.

“Kolejka do badania rezonansem magnetycznym w trybie normalnym wynosi średnio w Polsce 80 dni i jest o 22 dni dłuższa niż w październiku 2021. Dodatkowo na opis badania chorzy czekają 27 dni. To o tydzień dłużej niż dwa lata temu. Nieznacznie wydłużył się czas oczekiwania na badanie z opisem tomografii komputerowej. W 2021 średnia w Polsce wyniosła 51 dni, obecnie 56” – mówi Aleksandra Ciompała, Koordynatorka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia.

W woj. warmińsko-mazurskim 51 dni na rezonans, 22 dni na tomografię

Dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym w październiku 2023 roku pacjenci czekali w woj. warmińsko-mazurskim średnio 22 dni. Najdłuższa kolejka była w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie i sięgała 333 dni, a najkrótsza w placówce VOXEL w Elblągu 4 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. warmińsko-mazurskim wynosił średnio 17 dni.

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekali średnio 51 dni. Najdłuższa kolejka była w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie i sięgała 190 dni, a najkrótsza w placówce VOXEL w Elblągu4 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 43 dni.

W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w woj. warmińsko-mazurskim w październiku 2023 w trybie zwykłym i pilnym wynosił 21 dni.

Do onkologa bez skierowania? Tu też trzeba mieć dużo szczęścia i wykazać się sprytem

Od kwietnia 2023 roku Onkofundacja Alivia, oprócz kolejek do badań obrazowych, bada też dostęp do lekarzy onkologów. Sprawdzana jest długość oczekiwania na pierwszą wizytę w trybie zwykłym oraz pilnym.

Średnio w Polsce na pierwszą wizytę do onkologa bez skierowania w trybie zwykłym, zgodnie z danymi za październik 2023 roku, czeka się 39 dni, a z kartą DILO 23 dni. Warto przypomnieć, że cały proces diagnostyki wstępnej w ramach karty DILO nie powinien przekraczać 28 dni.

“Prowadzone są drogie i wysokozasięgowe kampanie uświadamiające pacjentów, jak ważny, w chorobie onkologicznej,  jest czas, szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. Tymczasem pacjent z podejrzeniem lub wstępną diagnozą choroby onkologicznej, który powinien zostać przyjęty w trybie pilnym, na wizytę oczekuje kilka tygodni, a potem kolejne na diagnostykę. To może spowodować zaprzepaszczenie szans na skuteczne leczenie, a często również wyleczenie” – komentuje Aleksandra Ciompała z Onkofundacji Alivia.

Na pierwszą wizytę do onkologa w województwie warmińsko-mazurskim, w trybie zwykłym (bez skierowania) pacjenci w październiku 2023 roku czekali średnio 11 dni. Najdłuższa kolejka była w Giżycka Ochrona Zdrowia w Giżycku i sięgała 23 dni, a najkrótsza w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Ełku 1 dzień.

Chorzy, którzy posiadają kartę DILO mogą umawiać się na wizytę do tego specjalisty w trybie pilnym. W tym przypadku średni czas oczekiwania w woj. warmińsko-mazurskim w październiku 2023 roku wyniósł 9 dni. 

 

Nowa władza, stare problemy

“Skrócenie kolejek oraz zwiększenie dostępu do świadczeń medycznych jest jednym z priorytetów Onkofundacji Alivia. Będziemy apelowali do nowego ministra zdrowia o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniej diagnostyki chorób nowotworowych oraz monitorowania efektywności leczenia w tej dziedzinie. Będziemy zwracali się również do placówek medycznych, w których terminy badań są najdłuższe z prośbą o wyjaśnienie przyczyn tej sytuacji oraz podjęcie działań na rzecz poprawy dostępności świadczeń o szczególnym znaczeniu dla pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej” – mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Napisane przez: Karol

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


0%