Temat dnia

Święto Muzyki – Małgorzata Potocka

today21-06-2024 8

Tło
share close

Małgorzata Potocka, z domu Antoszewska, urodziła się 21 lutego 1948 roku. Jest wybitną polską tancerką, reżyserką, choreografką i pedagożką baletu. Potocka jest twórczynią jedynego w Polsce teatru kabaretowo-rewiowego Sabat, który od lat zachwyca widzów unikalnymi widowiskami.

Kariera i Wykształcenie

Potocka ukończyła Warszawską Szkołę Baletową, co otworzyło jej drzwi do światowej kariery scenicznej. Zadebiutowała w 1972 roku na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w spektaklu „Ecce homo” w reżyserii Josepha Lazziniego. W latach 70. stworzyła zespół „Naya-Naya”, z którym odnosiła sukcesy na międzynarodowej scenie, prezentując spektakle rewiowe, estradowe i telewizyjne w takich miastach jak Wiedeń, Berlin, Nowy Jork, Las Vegas, Londyn, Bangkok, Rzym czy Sztokholm.

Nagrody i Odznaczenia

Za swoje zasługi w propagowaniu polskiej kultury na świecie, Małgorzata Potocka została w 1996 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla jej nieoceniony wkład w rozwój i promocję polskiej sztuki scenicznej.

Teatr Sabat

W 2001 roku Małgorzata Potocka założyła Teatr Sabat, który mieści się przy ul. Foksal 16 w Warszawie. To miejsce stało się synonimem wyrafinowanej rozrywki, łączącej elementy kabaretu i rewii. Przed Teatrem Sabat, Potocka zainicjowała działalność Klubu Tango w Warszawie, który działał przez pięć lat w latach 90.

Wybitne Spektakle

Pod kierownictwem Potockiej, Teatr Sabat zaprezentował wiele znakomitych spektakli, w tym:

 • „Rewia. Moja miłość”
 • „Seksbomba”
 • „Arszenik i Stare Koronki”
 • „Serenada Księżycowa – pamiętnik gentlemana”
 • „Viva Małgosia”
 • „Broadway Foksal Street”
 • „Rewia Filmowa”
 • „Witaj Europo”
 • „Od Chopina do Moniuszki- pejzaż polskich łąk”
 • „Pocałunki Świata – czyli świat bliżej nas”

Każdy z tych spektakli charakteryzuje się wyjątkową choreografią, bogatymi kostiumami i doskonałą muzyką, co przyciąga widzów spragnionych niepowtarzalnych wrażeń artystycznych.

Filmografia

Małgorzata Potocka wystąpiła także w filmach, takich jak:

 • „Sukces” (2000), gdzie zagrała Małgosię, asystentkę ciotki Mary.
 • „Tygrysy Europy 2” (2003), w którym wcieliła się w rolę choreografa na planie reklamówki Nowaka.

Życie Prywatne

Potocka była czterokrotnie zamężna. Jej mężami byli gitarzysta Krzysztof Potocki, satyryk Tadeusz Ross, aktor Marek Prażanowski oraz aktor Jan Nowicki, z którym wzięła ślub w maju 2009 roku w rodzinnej miejscowości aktora, Kowalu koło Włocławka na Kujawach. Para rozwiodła się na początku lipca 2015 roku, po 6-letnim małżeństwie. W latach 80. jej partnerem życiowym był Wojciech Gąssowski.

Dramatyczne Przeżycia

W październiku 1985 roku Potocka wraz z Wojciechem Gąssowskim oraz członkami grupy Sabat była jedną z zakładników porwanego przez palestyńskich terrorystów statku MS „Achille Lauro”. To dramatyczne wydarzenie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, ale nie zatrzymało jej w dążeniu do realizacji artystycznych marzeń.

Małgorzata Potocka to postać wyjątkowa na polskiej scenie artystycznej. Jej twórczość i wkład w rozwój kultury są nieocenione, a Teatr Sabat pozostaje miejscem, gdzie magia sceny łączy się z pasją i talentem.

Małgorzata Potocka o tym czym jest muzyka:

 • cover play_arrow

  Święto Muzyki – Małgorzata Potocka Karol

Jaka rola w naszym życiu jest spełniona przez muzykę:

 • cover play_arrow

  Święto Muzyki – Małgorzata Potocka Karol

Napisane przez: Karol

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


0%