Listeners:
Top listeners:
Radio Żuławy
Małgorzata Potocka, z domu Antoszewska, urodziła się 21 lutego 1948 roku. Jest wybitną polską tancerką, reżyserką, choreografką i pedagożką baletu. Potocka jest twórczynią jedynego w Polsce teatru kabaretowo-rewiowego Sabat, który od lat zachwyca widzów unikalnymi widowiskami.
Potocka ukończyła Warszawską Szkołę Baletową, co otworzyło jej drzwi do światowej kariery scenicznej. Zadebiutowała w 1972 roku na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w spektaklu „Ecce homo” w reżyserii Josepha Lazziniego. W latach 70. stworzyła zespół „Naya-Naya”, z którym odnosiła sukcesy na międzynarodowej scenie, prezentując spektakle rewiowe, estradowe i telewizyjne w takich miastach jak Wiedeń, Berlin, Nowy Jork, Las Vegas, Londyn, Bangkok, Rzym czy Sztokholm.
Za swoje zasługi w propagowaniu polskiej kultury na świecie, Małgorzata Potocka została w 1996 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla jej nieoceniony wkład w rozwój i promocję polskiej sztuki scenicznej.
W 2001 roku Małgorzata Potocka założyła Teatr Sabat, który mieści się przy ul. Foksal 16 w Warszawie. To miejsce stało się synonimem wyrafinowanej rozrywki, łączącej elementy kabaretu i rewii. Przed Teatrem Sabat, Potocka zainicjowała działalność Klubu Tango w Warszawie, który działał przez pięć lat w latach 90.
Pod kierownictwem Potockiej, Teatr Sabat zaprezentował wiele znakomitych spektakli, w tym:
Każdy z tych spektakli charakteryzuje się wyjątkową choreografią, bogatymi kostiumami i doskonałą muzyką, co przyciąga widzów spragnionych niepowtarzalnych wrażeń artystycznych.
Małgorzata Potocka wystąpiła także w filmach, takich jak:
Potocka była czterokrotnie zamężna. Jej mężami byli gitarzysta Krzysztof Potocki, satyryk Tadeusz Ross, aktor Marek Prażanowski oraz aktor Jan Nowicki, z którym wzięła ślub w maju 2009 roku w rodzinnej miejscowości aktora, Kowalu koło Włocławka na Kujawach. Para rozwiodła się na początku lipca 2015 roku, po 6-letnim małżeństwie. W latach 80. jej partnerem życiowym był Wojciech Gąssowski.
W październiku 1985 roku Potocka wraz z Wojciechem Gąssowskim oraz członkami grupy Sabat była jedną z zakładników porwanego przez palestyńskich terrorystów statku MS „Achille Lauro”. To dramatyczne wydarzenie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, ale nie zatrzymało jej w dążeniu do realizacji artystycznych marzeń.
Małgorzata Potocka to postać wyjątkowa na polskiej scenie artystycznej. Jej twórczość i wkład w rozwój kultury są nieocenione, a Teatr Sabat pozostaje miejscem, gdzie magia sceny łączy się z pasją i talentem.
Małgorzata Potocka o tym czym jest muzyka:
Święto Muzyki – Małgorzata Potocka Karol
Jaka rola w naszym życiu jest spełniona przez muzykę:
Święto Muzyki – Małgorzata Potocka Karol
Napisane przez: Karol
Copyright OHMG Sp. z o.o. - All rights reserved OHMG Sp. z o.o.
Żeby zapewnić najlepsze wrażenia, my oraz nasi partnerzy używamy technologii takich jak pliki cookies do przechowywania i/lub uzyskiwania informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam oraz naszym partnerom na przetwarzanie danych osobowych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalny identyfikator ID w tej witrynie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje.
Kliknij poniżej, aby wyrazić zgodę na powyższe lub dokonać szczegółowych wyborów. Twoje wybory zostaną zastosowane tylko do tej witryny. Możesz zmienić swoje ustawienia w dowolnym momencie, w tym wycofać swoją zgodę, korzystając z przełączników w polityce plików cookie lub klikając przycisk zarządzaj zgodą u dołu ekranu.
Komentarze do wpisu (0)