Elbląg

Port w Elblągu: pogłębienie toru wodnego i walka o odmrożenie funduszy [artykuł, audio]

today25-02-2025 41

Tło
share close

Port w Elblągu ma być gotowy na przyjęcie większych jednostek. Prezydent miasta Michał Missan uspokaja: wszystko przebiega zgodnie z planem. To odpowiedź na obawy dotyczące przyszłości inwestycji, które pojawiły się po wypowiedzi europosła Daniela Obajtka.

  • cover play_arrow

    Port w Elblągu: pogłębienie toru wodnego i walka o odmrożenie funduszy [artykuł, audio] Maciej Modrzewski

Podczas konferencji prasowej prezydent Missan podkreślił, że współpraca z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Ministerstwem Infrastruktury przebiega pomyślnie. Kluczowa inwestycja, czyli pogłębienie toru wodnego, jest w toku. Obecnie trwa przetarg na dokumentację techniczną, która pozwoli dostosować port do obsługi 100-metrowych statków o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra. „Nie ma zagrożeń, wszystko idzie w dobrym kierunku” – zapewniał włodarz miasta.

Dodatkowym wyzwaniem jest odblokowanie unijnych funduszy na rozwój portu. W tej sprawie prezydent Missan, europoseł Jacek Protas oraz marszałek województwa Marcin Kuchciński odwiedzili Brukselę. Podczas spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym z Magdą Kopczyńską, szefową Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu, elbląska delegacja argumentowała, że inwestycja jest kluczowa dla rozwoju regionu i jego uniezależnienia od Rosji.

Jesteśmy głęboko przekonani, że opinia Komisji Europejskiej będzie pozytywna

mówił europoseł Protas, zaznaczając, że do czerwca powinna zapaść decyzja w sprawie odmrożenia 200 mln zł przeznaczonych na inwestycje, m.in. budowę nowego terminala przy ul. Żytniej i lepszego połączenia portu z obwodnicą Elbląga. Dodatkowym wsparciem w tej kwestii ma być zaangażowanie Jaspers – unijnej agendy doradczej, której ekspertyza mogłaby przyspieszyć proces decyzyjny.

Prezydent Missan podkreśla, że obecnie najważniejsze jest „odmrożenie” środków i rozpoczęcie kluczowych inwestycji. Jak zapowiadają władze miasta, pogłębienie toru wodnego zakończy się w ciągu 12-14 miesięcy, a kolejne prace mogą potrwać nieco dłużej. Cel jest jasny – rozwój portu i zwiększenie jego znaczenia dla gospodarki regionu.

Napisane przez: Maciej Modrzewski

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane